Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 3/1/2007
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: interviuri
Autorul articolului: Simon Judit
Titlul articolului: Az egyéni szavazókörzetes választás veszélyei - Interjú Verestóy Attilával, az RMDSZ szenátusi frakciójának vezetõjével
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://regi.maszol.ro/index.php?menu_id=278&cikk=2172


Numele cotidianului

Articolul:

Mi értelme a népszavazásnak az egyéni szavazókörzetes választás bevezetésének kérdésében?



– Bizonyos kérdéseket nem népszavazással kell eldönteni, mert vagy nem szükséges, vagy nem lehet. Nem szükséges népszavazással eldönteni azt, ami az emberek számára eleve adott: az élethez, a törvényes ítélethez való jogról nem szokás referendumot kiírni. Értelmetlen olyan kérdésben népszavazást kiírni, amelyre egy adott közösségnek megvan a válasza. Ilyen a Székelyföldön lelkesedést kiváltott, úgynevezett autonómia-referendum.

Nem lehet népszavazás tárgyává tenni azokat a kérdéseket, melyek a köz érdekét korlátozzák: költségvetést, az adózást. Amennyiben megkérdeznék, hogy fizessünk-e adót, a nagy többségnek az lenne a válasza, hogy ne fizessünk. Hasonlóképpen nem jó népszavazás tárgyává tenni a bonyolult, sok válaszlehetõséget magába foglaló kérdéseket. Ilyen a választási rendszerek kialakítása. Ennek a bonyolult képletét nem lehet referendummal megoldani.

Akkor hogyan lehet megoldani a politikai osztály megújulását?

– A belsõ demokrácia erõsítésével lehet megvalósítani a politikai osztály reformját. Erre az RMDSZ eddigi gyakorlata – amelyet lehet finomítani, jobbítani –, hogy belsõ választások útján korporatív jelleggel állít össze jelöltlistát. Minden testület külön megtartja a belsõ választását, és így alakulnak ki a választott testületeink és a jelöltlistáink is. Ha ezt a módszert megszívlelné az ország, akkor a belsõ demokrácia erõsítésével lehetne eljutni a reformhoz. Amennyiben ez nem sikerül, és a többség úgy dönt, hogy mégis szükség van a választási rendszer korrekciójára, akkor valószínû, hogy a preferenciális választási lista marad, ami megõrzi a politikai koherenciát, de egyben lehetõséget ad a választónak, hogy személyt is jelöljön az adott politikai csoporton belül.

Ez pontosan mit jelent?


– Több név szerepel a listán, és aszerint alakul ki a sorrend, hogy a szavazáson az adott listán melyik jelölt kapja a legtöbb voksot. Ez az egyik lehetséges módszer, aminek szintén megvannak a hátrányai. A gyakorlat megmutatta, a nagyon népszerûek – az elsõ egy-két hely – után óriási különbséggel következnek a további helyezettek, ami nem mindig releváns a sorrend kialakítását illetõen. Ez roppant bonyolult, és szerintem nevetséges népszavazás tárgyává tenni.

Ezért hiszem azt, hogy a kérdés megvizsgáltatása a szakemberekkel kiút lehet ebbõl a helyzetbõl, és politikai egyeztetés után parlamenti döntés születik. Remélem, hogy az államelnök is erre felé megy, különben zsákutcába kerül, hiszen érvénytelen népszavazásnak nézünk elébe. Ugyanis a jelenlegi törvény szerint csak akkor érvényes a referendum, ha a választópolgárok fele elmegy szavazni. Kétséges, hogy mintegy kilencmillió szavazópolgár elmenne voksolni ebben a kérdésben.

Kinek lenne elõnyére az egyéni körzetes szavazás?

– Mindenképp a nagy pártoknak kedvezne. A körzetek kialakításával úgy is lehetne manipulálni, hogy az RMDSZ számára ellehetetlenülne a politikai képviselet. Ez külön veszély a magyar közösségre nézve, mert nem megfelelõ arányban képviseltethetné magát a törvényhozásban. Mi ugyanis néhány körzetben vagyunk nagytöbbségben, a körzetek zömében viszont nem tudnánk megszerezni a többségi szavazatot.

Végül is megvalósulhat az egyéni körzetes szavazás, vagy ez is egy léggömb, ami végül kipukkad?

– Ki fog pukkadni, de elég nagy zavart keltett: erõsíti az országban amúgy is tapintható politikai bizonytalanságot, érzékenyen reagáltak a gazdasági élet szereplõi is. Hasonló helyzetet érzékelek, mint amikor a Ciorbea-kormány idején elkezdõdött egy hanyatlás, mivel elfordultak a beruházók. Oda juthatunk, hogy a szép kezdet gyors lecsúszásba fordul. Ezt meg kell elõzni. Szerintem erre megvan az esély, hiszen több érdek fûzõdik ahhoz, hogy a politikusok helyre hozzák a dolgokat, mint hogy véglegesen elrontsák.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.